| CAS Number | 55921-65-8 |
| Catalog Number | AG00DE2L(AGN-PC-0OCAAC) |
| Chemical Name | PYRROLIDINYL DIAMINOPYRIMIDINE OXIDE |
| EC Number | 611-333-1 |
| IUPAC Name | 3-hydroxy-2-imino-6-pyrrolidin-1-ylpyrimidin-4-amine |
| InChI | InChI=1S/C8H13N5O/c9-6-5-7(11-8(10)13(6)14)12-3-1-2-4-12/h5,10,14H,1-4,9H2 |
| InChI Key | JOITXEDSRYVTLJ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD22041981 |
| Molecular Formula | C8H13N5O |
| Molecular Weight | 195.2217 |
| SMILES | NC1=NC(N2CCCC2)=CC(N)=[N+]1[O-] |
| UNII | 23GGI87A7F |
| Synonyms | 55921-65-8,
2,6-diamino-4-(pyrrolidin-1-yl)pyrimidine 1-oxide,
UNII-23GGI87A7F,
23GGI87A7F,
2,4-Pyrimidinediamine, 6-(1-pyrrolidinyl)-, 3-oxide,
Triaminodil,
SCHEMBL5309809,
MFCD22041981,
ZINC59200363,
FCH3729742,
QC-9678,
6-(1-Pyrrolidinyl)-2,4-pyrimidinediamine 3-oxide,
PYRROLIDINYL DIAMINOPYRIMIDINE OXIDE,
2,4-diamino-6-pyrrolidinopyrimidine 3-oxide,
|
| Complexity | 316 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 195.112g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 195.226g/mol |
| Monoisotopic Mass | 195.112g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 88.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number