
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 550-99-2 |
| Catalog Number | AG00DDW1(AGN-PC-0SIPXJ) |
| Chemical Name | Naphazoline hydrochloride |
| EC Number | 208-989-2 |
| IUPAC Name | 2-(naphthalen-1-ylmethyl)-4,5-dihydro-1H-imidazole;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C14H14N2.ClH/c1-2-7-13-11(4-1)5-3-6-12(13)10-14-15-8-9-16-14;/h1-7H,8-10H2,(H,15,16);1H |
| InChI Key | DJDFFEBSKJCGHC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00012554 |
| Molecular Formula | C14H15ClN2 |
| Molecular Weight | 246.7353 |
| SMILES | Cl.C(c1c2c(ccc1)cccc2)C1=NCCN1 |
| UNII | MZ1131787D |
| Synonyms | Afazol Grin,
AK Con,
AK-Con,
Albalon,
All Clear,
Clear Eyes,
Colirio Alfa,
Hydrochloride, Naphazoline,
Idril,
Miraclar,
Monohydrochloride, Naphazoline,
Nafazair,
Naphazoline,
Naphazoline Hydrochloride,
Naphazoline Monohydrochloride,
Naphazoline Nitrate,
Naphcon,
Naphcon forte,
Nitrate, Naphazoline,
Optazine,
Pensa, Vasoconstrictor,
Privin,
Privine,
Proculin,
Siozwo,
Tele Stulln,
Tele-Stulln,
Vasoclear,
Vasocon,
Vasocon Regular,
Vasoconstrictor Pensa,
VasoNit,
NAPHAZOLINE HYDROCHLORIDE,
550-99-2,
NAPHAZOLINE HCL,
Albalon,
Rhinantin,
Rhinoperd,
Stricylon,
Naphcon,
Niazol,
Rinofug,
Vasocon,
Opcon,
Albalon Liquifilm,
Clera hydrochloride,
Naphazoline chloride,
Privine hydrochloride,
Prizole hydrochloride,
Vasoclear,
2-(1-Naphthylmethyl)-2-imidazoline hydrochloride,
Coldan,
Naphcon forte,
Comfort Eye Drops,
Degest-2,
Naphazoliniumchlorid,
Sanorin,
Naphazolini chloridum,
Naphthasolium chloride,
2-(1-Naphthylmethyl)imidazoline hydrochloride,
Clear Eyes,
NAFAZAIR,
Naphazoline (hydrochloride),
MFCD00012554,
UNII-MZ1131787D,
HSDB 2174,
Naphthylmethylimidazolinhydrochlorid,
EINECS 208-989-2,
NSC 35711,
MLS000028434,
CHEBI:7470,
2-IMIDAZOLINE HYDROCHLORIDE,
Naphazoline hydrochloride (Naphcon),
2-(1-Naphthylmethyl)-2-imidazoline monohydrochloride,
MZ1131787D,
2-Imidazoline, 2-(1-naphthylmethyl)-, monohydrochloride,
SMR000058292,
1H-Imidazole, 4,5-dihydro-2-(1-naphthalenylmethyl)-, monohydrochloride,
2-(1-Naphthylmethyl)-2-Imidazoline Hydro- Chloride,
W-105587,
AC1LCWB1,
Naphazoline hydrochloride, 99%,
2-(naphthalen-1-ylmethyl)-4,5-dihydro-1H-imidazole hydrochloride,
CHEMBL1706,
2-(naphthylmethyl)-2-imidazoline, chloride,
Albacon,
Naphcon;Albalon,
2-(naphthalen-1-ylmethyl)-4,5-dihydro-1H-imidazole;hydrochloride,
SR-01000000067,
Naphazoline hydrochloride [JAN],
Prestwick_507,
Albalon (TN),
Vasocon (TN),
component of Nasocon,
Naphazoline hydrochloride [USP:JAN],
Opera_ID_230,
AC1L1WKK,
SureCN1649580,
SCHEMBL24153,
C14H14N2.HCl,
MLS001148448,
MLS002222217,
Naphazoline Hydrochloride,(S),
SPECTRUM1500424,
2-Imidazoline, monohydrochloride,
Naphazoline-hydrochloride-Naphcon,
CTK5J7411,
AOB5340,
DJDFFEBSKJCGHC-UHFFFAOYSA-N,
MolPort-000-703-064,
HMS1568I13,
HMS1920P11,
Pharmakon1600-01500424,
HY-B0446,
NSC35711,
BG0263,
CCG-40122,
NSC-35711,
NSC757110,
s2519,
SBB017549,
AKOS015908797,
Naphazoline hydrochloride (JP17/USP),
Naphazoline hydrochloride BP98 USP24,
CS-2555,
NC00523,
NSC-757110,
NCGC00094732-01,
NCGC00094732-02,
NCGC00094732-03,
NCGC00094732-04,
AN-15699,
AS-16861,
CPD000058292,
LS-79667,
SAM002554916,
SC-46390,
2-(naphthalen-1-ylmethyl)-4,5-dihydro-,
AB2000621,
LS-175633,
TR-019439,
WLN: L66J B1- BT5M CN BUTJ &GH,
AK00429120,
FT-0603466,
LT00114215,
LT00233108,
N0542,
ST50319852,
SW196701-3,
C07898,
D00743,
C-15060,
I14-3428,
SR-01000000067-3,
2-(1-naphthylmethyl)-4,5-dihydro-1H-imidazole hydrochloride,
4,5-Dihydro-2-(1-naphthylmethyl)-1H-imidazole Hydrochloride,
1H-Imidazole,5-dihydro-2-(1-naphthalenylmethyl)-, monohydrochloride,
Naphazoline hydrochloride, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
Naphazoline hydrochloride, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
naphazoline,
hydrochloride,
Strictylon,
Naphcon-A,
Neozoline,
Ocumethyl,
Rhinatin,
VasoClear A,
Vasocon-A,
Clera,
Sanorin-Spofa,
Mixture Name,
Iridina Due,
Naphazoline nitrate,
Degest 2,
Allerest Eye Drops,
Privine (American),
AK-Con,
1H-imidazole Hydrochloride,
C14H14N2.ClH,
Naphazoline hydrochloride (6CI),
C14-H14-N2.Cl-H,
4-Way Nasal Spray Regular and Menthol,
CID11079,
B1340,
Naphazoline hydrochloride, 99% - 100G 100g,
2-(1-Naphthylmethyl)-4,5-dihydro-1H-imidazole,
2-Imidazoline 2-(1-naphthylmethyl)-monohydrochloride (8CI),
1H-Imidazole, 4,5-dihydro-2-(1-naphthalenylmethyl)-, hydrochloride,
1h-imidazola, 4,5-dihidro-2-(1-naftalenilmetil)-, clorhidrato (1:1),
1H-Imidazole 4 5-dihydro-2-(1-naphthalenylmethyl)-monohydrochloride (9CI),
835-31-4,
|
| Complexity | 272 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 246.092g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 246.738g/mol |
| Monoisotopic Mass | 246.092g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 24.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H300 |
| Precuationary statements | P264-P270-P301+P310+P330-P405-P501-P301+P310a-P321-P501a |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

