| CAS Number | 53552-05-9 |
| Catalog Number | AG00DDV5(AGN-PC-071DSB) |
| Chemical Name | (−)-Bicuculline methochloride |
| IUPAC Name | (6S)-6-[(5R)-6,6-dimethyl-7,8-dihydro-5H-[1,3]dioxolo[4,5-g]isoquinolin-6-ium-5-yl]-6H-furo[3,4-g][1,3]benzodioxol-8-one;chloride |
| InChI | InChI=1S/C21H20NO6.ClH/c1-22(2)6-5-11-7-15-16(26-9-25-15)8-13(11)18(22)19-12-3-4-14-20(27-10-24-14)17(12)21(23)28-19;/h3-4,7-8,18-19H,5-6,9-10H2,1-2H3;1H/q+1;/p-1/t18-,19+;/m1./s1 |
| InChI Key | RLJKFAMYSYWMND-VOMIJIAVSA-M |
| MDL Number | MFCD00078981 |
| Molecular Formula | C21H20ClNO6 |
| Molecular Weight | 417.8396 |
| SMILES | O=C(O1)C2=C(C=CC3=C2OCO3)[C@@]1([H])[C@@]4([H])C5=CC6=C(OCO6)C=C5CC[N+]4(C)C.[Cl-] |
| Synonyms | (-)-BICUCULLINE METHOCHLORIDE,
53552-05-9,
AKOS030530541,
C-56235,
(R)-6,6-dimethyl-5-((S)-8-oxo-6,8-dihydroisobenzofuro[5,4-d][1,3]dioxol-6-yl)-5,6,7,8-tetrahydro-[1,3]dioxolo[4,5-g]isoquinolin-6-ium chloride,
-BICUCULLINEMETHOCHLORIDE,
|
| Complexity | 655 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 417.098g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 417.842g/mol |
| Monoisotopic Mass | 417.098g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 63.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number