| CAS Number | 4489-22-9 |
| Catalog Number | AG00DCR8(AGN-PC-0RT8VV) |
| Chemical Name | 4-bromo-alpha-ethylbenzyl alcohol |
| EC Number | 224-781-4 |
| IUPAC Name | 1-(4-bromophenyl)propan-1-ol |
| InChI | InChI=1S/C9H11BrO/c1-2-9(11)7-3-5-8(10)6-4-7/h3-6,9,11H,2H2,1H3 |
| InChI Key | QLMFTKHAIDWIDC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00021911 |
| Molecular Formula | C9H11BrO |
| Molecular Weight | 215.0870 |
| SMILES | CCC(C1=CC=C(Br)C=C1)O |
| Synonyms | 1-(4-bromophenyl)propan-1-ol,
4489-22-9,
1-(4-bromophenyl)-1-propanol,
4-Bromo-alpha-ethylbenzyl alcohol,
EINECS 224-781-4,
AC1Q2SKY,
AC1L31UV,
1-(p-Bromophenyl)-1-propanol,
SCHEMBL6686367,
CTK1D7681,
QLMFTKHAIDWIDC-UHFFFAOYSA-N,
MFCD00021911,
STK204916,
AKOS000125192,
AKOS022066143,
MCULE-3352562829,
W-6255,
C9H11BrO,
C9-H11-Br-O,
CID107290,
ZINC00394599,
|
| Complexity | 108 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 213.999g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 215.09g/mol |
| Monoisotopic Mass | 213.999g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 20.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302+H312+H332-H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P280-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number