| CAS Number | 53086-53-6 |
| Catalog Number | AG00DBLX(AGN-PC-0SEENK) |
| Chemical Name | 2-(4-bromophenyl)propanoic acid |
| IUPAC Name | 2-(4-bromophenyl)propanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C9H9BrO2/c1-6(9(11)12)7-2-4-8(10)5-3-7/h2-6H,1H3,(H,11,12) |
| InChI Key | PFDBEACWLCHWRZ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11036868 |
| Molecular Formula | C9H9BrO2 |
| Molecular Weight | 229.0706 |
| SMILES | CC(c1ccc(cc1)Br)C(=O)O |
| Synonyms | 2-(4-Bromophenyl)propanoic acid,
53086-53-6,
2-(4-Bromophenyl)propionic acid,
2-(4-bromo-phenyl)-propionic acid,
PFDBEACWLCHWRZ-UHFFFAOYSA-N,
Benzeneacetic acid, 4-bromo-.alpha.-methyl-,
2-(4-bromophenyl)-propaonic acid,
AC1LAVLE,
4-bromo phenyl propionic acid,
SCHEMBL421564,
2-(4-Bromophenyl)propanoic acid #,
AKOS016375323,
MCULE-3856011157,
NE22364,
NS-02927,
SC-50903,
F9994-5411,
CID521441,
|
| Complexity | 162 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 227.979g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 229.073g/mol |
| Monoisotopic Mass | 227.979g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 37.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number