| CAS Number | 51988-36-4 |
| Catalog Number | AG00DBA3(AGN-PC-0213B2) |
| Chemical Name | 3-Propionyloxybenzoic acid |
| IUPAC Name | 3-propanoyloxybenzoic acid |
| InChI | InChI=1S/C10H10O4/c1-2-9(11)14-8-5-3-4-7(6-8)10(12)13/h3-6H,2H2,1H3,(H,12,13) |
| InChI Key | KDSHSYUJJSWWNU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20652409 |
| Molecular Formula | C10H10O4 |
| Molecular Weight | 194.1840 |
| SMILES | O=C(O)C1=CC=CC(OC(CC)=O)=C1 |
| Synonyms | 3-(Propionyloxy)benzoic acid,
51988-36-4,
3-propionyloxybenzoic acid,
Methyl 3-carboxyphenyl acetate,
Benzoic acid, 3-(1-oxopropoxy)-,
3-(Propanoyloxy)benzoic acid,
SCHEMBL4250289,
CTK1E4743,
KS-00000TDF,
DTXSID60596055,
CS-B1196,
MFCD20652409,
ZINC66144152,
AKOS005359198,
DS-9981,
AK199106,
Benzeneacetic acid, 3-carboxy-, 1-methyl ester,
113496-14-3,
|
| Complexity | 224 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 194.058g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 194.186g/mol |
| Monoisotopic Mass | 194.058g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 63.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number