| CAS Number | 561328-67-4 |
| Catalog Number | AG00DA2R(AGN-PC-0SKKB8) |
| Chemical Name | Potassium 2,6-dimethylphenyltrifluoroborate |
| IUPAC Name | potassium;(2,6-dimethylphenyl)-trifluoroboranuide |
| InChI | InChI=1S/C8H9BF3.K/c1-6-4-3-5-7(2)8(6)9(10,11)12;/h3-5H,1-2H3;/q-1;+1 |
| InChI Key | IPLMJMPCMNNZAZ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD04974103 |
| Molecular Formula | C8H9BF3K |
| Molecular Weight | 212.0616 |
| SMILES | F[B-](F)(C1=C(C)C=CC=C1C)F.[K+] |
| Synonyms | Potassium 2,6-dimethylphenyltrifluoroborate,
561328-67-4,
Potassium (2,6-dimethylphenyl)trifluoroborate,
PubChem11472,
DTXSID40635653,
MFCD04974103,
AKOS027425184,
C-1607,
Potassium (2,6-dimethylphenyl)(trifluoro)borate(1-),
POTASSIUM (2,6-DIMETHYLPHENYL)TRIFLUOROBORANUIDE,
|
| Complexity | 150 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 212.039g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 212.064g/mol |
| Monoisotopic Mass | 212.039g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
\N
|
|
Hazard statements
|
H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
\N
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
\N
|
Certificate of Analysis
Lot Number