| CAS Number | 35251-99-1 |
| Catalog Number | AG00D24L(AGN-PC-03Z6NB) |
| Chemical Name | 2,3-Dichloropyrido[3,4-b]pyrazine |
| IUPAC Name | 2,3-dichloropyrido[3,4-b]pyrazine |
| InChI | InChI=1S/C7H3Cl2N3/c8-6-7(9)12-5-3-10-2-1-4(5)11-6/h1-3H |
| InChI Key | GZTHKSLJDQQAGP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD19374272 |
| Molecular Formula | C7H3Cl2N3 |
| Molecular Weight | 200.0248 |
| SMILES | ClC1=C(Cl)N=C2C(C=NC=C2)=N1 |
| Synonyms | 2,3-dichloropyrido[3,4-b]pyrazine,
35251-99-1,
SCHEMBL2300291,
GZTHKSLJDQQAGP-UHFFFAOYSA-N,
MFCD19374272,
ZINC59619236,
2,3-dichloro-pyrido(3,4-b)pyrazine,
pyrido[3,4-b]pyrazine,2,3-dichloro-,
AS-48532,
|
| Complexity | 167 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 198.97g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 200.022g/mol |
| Monoisotopic Mass | 198.97g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 38.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number