| CAS Number | 36731-41-6 |
| Catalog Number | AG00CTYR(AGN-PC-0RCMO2) |
| Chemical Name | 2-ethyl-5(or6)-methylpyrazine |
| IUPAC Name | 2-ethyl-5-methylpyrazine;2-ethyl-6-methylpyrazine |
| InChI | InChI=1S/2C7H10N2/c1-3-7-5-8-6(2)4-9-7;1-3-7-5-8-4-6(2)9-7/h2*4-5H,3H2,1-2H3 |
| InChI Key | MHVIQJDXHDKUAM-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09039261 |
| Molecular Formula | C14H20N4 |
| Molecular Weight | 244.3354 |
| SMILES | CCC1=CN=C(C=N1)C.CC2=NC(CC)=CN=C2 |
| Synonyms | 2-Ethyl-5(6)-methylpyrazine,
36731-41-6,
2-Ethyl-5(6)-methyl pyrazine,
2C7H10N2,
AKOS025293707,
KS-00000N11,
2-Ethyl-5(6)-methylpyrazine, >=98%,
DS-15746,
R550,
ST2416858,
2-Ethyl-5(or6)-methylpyrazine,
2-ETHYL-5-METHYLPYRAZINE,
EINECS 253-175-2,
Pirazina, 2-etil-5(o 6)-metil-,
C7-H10-N2,
AK-58106,
2-Ethyl-5-methylpyrazine mix 2-Ethyl-6-methylpyrazine,
13360-64-0,
1216457-85-0,
|
| Complexity | 166 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 244.169g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 244.342g/mol |
| Monoisotopic Mass | 244.169g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 51.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P280-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number