| CAS Number | 324761-15-1 |
| Catalog Number | AG00CPH1(AGN-PC-0R7QZG) |
| Chemical Name | (S)-1-(Benzofuran-2-yl)ethanol |
| IUPAC Name | (1S)-1-(1-benzofuran-2-yl)ethanol |
| InChI | InChI=1S/C10H10O2/c1-7(11)10-6-8-4-2-3-5-9(8)12-10/h2-7,11H,1H3/t7-/m0/s1 |
| InChI Key | SCLFEKBHGKCUPA-ZETCQYMHSA-N |
| MDL Number | MFCD14705967 |
| Molecular Formula | C10H10O2 |
| Molecular Weight | 162.1852 |
| SMILES | O1C(=CC2=C1C=CC=C2)[C@H](C)O |
| Synonyms | (1S)-1-(1-benzofuran-2-yl)ethan-1-ol,
324761-15-1,
(S)-1-(Benzofuran-2-yl)ethanol,
AC1OFILQ,
AC1Q29NT,
CTK5J1374,
ZINC4206370,
AKOS011389008,
(1S)-1-(1-benzofuran-2-yl)ethanol,
NE39732,
EN300-89269,
2-Benzofuranmethanol, -alpha--methyl-, (-alpha-S)-,
ZINC04206371,
CID7129092,
2-Benzofuranmethanol,-alpha--methyl-, -,
|
| Complexity | 158 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 162.068g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 162.188g/mol |
| Monoisotopic Mass | 162.068g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 33.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number