| CAS Number | 328-98-3 |
| Catalog Number | AG00CN22(AGN-PC-0KKO72) |
| Chemical Name | 1-(Methylthio)-3-(trifluoromethyl)benzene |
| IUPAC Name | 1-methylsulfanyl-3-(trifluoromethyl)benzene |
| InChI | InChI=1S/C8H7F3S/c1-12-7-4-2-3-6(5-7)8(9,10)11/h2-5H,1H3 |
| InChI Key | ZOFFWLOMDITUHD-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD03789168 |
| Molecular Formula | C8H7F3S |
| Molecular Weight | 192.2014 |
| SMILES | FC(C1=CC(SC)=CC=C1)(F)F |
| Synonyms | 3-Trifluoromethylthioanisole,
328-98-3,
1-(Methylthio)-3-(trifluoromethyl)benzene,
Methyl(3-(trifluoromethyl)phenyl)sulfane,
AC1MC3GZ,
3-(Methylthio)benzotrifluoride,
SCHEMBL1144524,
CTK7B5110,
ZINC2511086,
MFCD03789168,
AKOS006241114,
AS-40303,
Methyl[3-(trifluoromethyl)phenyl] sulfide,
1-methylsulfanyl-3-(trifluoromethyl)benzene,
Y5122,
Q-8432,
C8H7F3S,
ZINC02511086,
CID2760784,
|
| Complexity | 144 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 192.022g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 192.199g/mol |
| Monoisotopic Mass | 192.022g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 25.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number