| CAS Number | 33090-69-6 |
| Catalog Number | AG00CMJO(AGN-PC-0O8ZM3) |
| Chemical Name | Methyl 3-Cyano-1H-Pyrazole-4-Carboxylate |
| IUPAC Name | methyl 5-cyano-1H-pyrazole-4-carboxylate |
| InChI | InChI=1S/C6H5N3O2/c1-11-6(10)4-3-8-9-5(4)2-7/h3H,1H3,(H,8,9) |
| InChI Key | BJEKUJBQGOTHNW-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18830810 |
| Molecular Formula | C6H5N3O2 |
| Molecular Weight | 151.1228 |
| SMILES | COC(=O)c1c[nH]nc1C#N |
| Synonyms | Methyl 3-cyano-1H-pyrazole-4-carboxylate,
33090-69-6,
methyl 5-cyano-1H-pyrazole-4-carboxylate,
SCHEMBL15634282,
CTK8C1652,
DTXSID60617936,
ANW-67025,
GEO-00850,
ZINC39087657,
AJ-98157,
TC-155770,
CS-0061862,
1H-Pyrazole-4-carboxylicacid,3-cyano-,methylester(9CI),
1H-Pyrazole-4-carboxylicacid,3-cyano-,methylester,
1H-Pyrazole-4-carboxylic acid, 3-cyano-, methyl ester (9CI),
|
| Complexity | 207 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 151.038g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 151.125g/mol |
| Monoisotopic Mass | 151.038g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 78.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number