| CAS Number | 391-45-7 |
| Catalog Number | AG00CLNE(AGN-PC-0NL3C1) |
| Chemical Name | 3-Fluorocarbazole |
| IUPAC Name | 3-fluoro-9H-carbazole |
| InChI | InChI=1S/C12H8FN/c13-8-5-6-12-10(7-8)9-3-1-2-4-11(9)14-12/h1-7,14H |
| InChI Key | IEUMYICVZHBVAV-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18450178 |
| Molecular Formula | C12H8FN |
| Molecular Weight | 185.1970 |
| SMILES | FC1=CC2=C(C=C1)NC3=C2C=CC=C3 |
| Synonyms | 3-Fluoro-9H-carbazole,
391-45-7,
3-fluorocarbazole,
9H-Carbazole, 3-fluoro-,
PubChem24317,
SCHEMBL6976558,
CHEMBL1173705,
CTK1B4269,
DTXSID90579134,
IEUMYICVZHBVAV-UHFFFAOYSA-N,
MFCD18450178,
ZINC34754196,
AKOS006322576,
F0965,
ACN-037257,
|
| Complexity | 218 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 185.064g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 185.201g/mol |
| Monoisotopic Mass | 185.064g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 15.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number