| CAS Number | 34221-61-9 |
| Catalog Number | AG00CKZK(AGN-PC-022HL7) |
| Chemical Name | FLUOREN-9-YL-METHYLAMINE HYDROCHLORIDE |
| IUPAC Name | 9H-fluoren-9-ylmethanamine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C14H13N.ClH/c15-9-14-12-7-3-1-5-10(12)11-6-2-4-8-13(11)14;/h1-8,14H,9,15H2;1H |
| InChI Key | GISJMTUTYQLZHT-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD06804511 |
| Molecular Formula | C14H14ClN |
| Molecular Weight | 231.7207 |
| SMILES | NCC1C2=C(C3=C1C=CC=C3)C=CC=C2.[H]Cl |
| Synonyms | (9H-FLUOREN-9-YL)METHANAMINE HYDROCHLORIDE,
34221-61-9,
FLUOREN-9-YL-METHYLAMINE HYDROCHLORIDE,
C14H13N.HCl,
SCHEMBL3895426,
4127AJ,
NE63452,
AK157465,
AX8291545,
Fluoren-9-yl-methylamine hydrochloride, AldrichCPR,
|
| Complexity | 203 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 231.081g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 231.723g/mol |
| Monoisotopic Mass | 231.081g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 26A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H319
|
|
Precuationary statements
|
P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number