| CAS Number | 31521-83-2 |
| Catalog Number | AG00CIMN(AGN-PC-0NF9MW) |
| Chemical Name | 2-[2-(2-methoxyethoxy)ethoxy]-ethanethiol |
| IUPAC Name | 2-[2-(2-methoxyethoxy)ethoxy]ethanethiol |
| InChI | InChI=1S/C7H16O3S/c1-8-2-3-9-4-5-10-6-7-11/h11H,2-7H2,1H3 |
| InChI Key | DMFFSDWRRLCKKN-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD23817484 |
| Molecular Formula | C7H16O3S |
| Molecular Weight | 180.2651 |
| SMILES | COCCOCCOCCS |
| Synonyms | m-PEG3-thiol,
mPEG3-SH,
31521-83-2,
2-(2-(2-Methoxyethoxy)ethoxy)ethanethiol,
mPEG-Thiol,
mPEG3-thiol,
mPEG3-HS,
3,6,9-Trioxadecane-1-thiol,
BIPG1646,
SCHEMBL6249946,
MFCD17019348,
ZINC34622139,
AKOS018587498,
BP-21695,
2-[2-(2-methoxyethoxy)ethoxy]-ethanethiol,
2-[2-(2-Methoxy-ethoxy)-ethoxy]-ethanethiol,
521M832,
CID11063015,
2-[2-(2-methoxyethoxy)ethoxy]ethanethiol,
|
| Complexity | 70.7 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 180.082g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 180.262g/mol |
| Monoisotopic Mass | 180.082g/mol |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Topological Polar Surface Area | 28.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number