| CAS Number | 343864-78-8 |
| Catalog Number | AG00CHRC(AGN-PC-0NJY7B) |
| Chemical Name | 4-broMo-2-iodo-1-nitrobenzene |
| IUPAC Name | 4-bromo-2-iodo-1-nitrobenzene |
| InChI | InChI=1S/C6H3BrINO2/c7-4-1-2-6(9(10)11)5(8)3-4/h1-3H |
| InChI Key | VWDMDPDGACOPSR-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18391759 |
| Molecular Formula | C6H3BrINO2 |
| Molecular Weight | 327.9020 |
| SMILES | O=[N+](C1=CC=C(Br)C=C1I)[O-] |
| Synonyms | 4-Bromo-2-iodo-1-nitrobenzene,
343864-78-8,
4-Bromo-2-iodonitrobenzene,
1-Nitro-2-iodo-4-bromobenzene,
SCHEMBL15009493,
DTXSID60507343,
VWDMDPDGACOPSR-UHFFFAOYSA-N,
Benzene, 4-bromo-2-iodo-1-nitro-,
MFCD17015622,
ZINC91301567,
AS04614,
CM12104,
FCH1351936,
AS-33075,
OR400752,
SC-39932,
AJ-129728,
AX8242518,
FT-0699873,
J3.618.865K,
|
| Complexity | 161 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 326.839g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 327.903g/mol |
| Monoisotopic Mass | 326.839g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 45.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H319
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number