| CAS Number | 354153-65-4 |
| Catalog Number | AG00CACI(AGN-PC-0WALH7) |
| Chemical Name | (S)-b-Amino-4-bromo-benzeneethanol |
| IUPAC Name | (2S)-2-amino-2-(4-bromophenyl)ethanol |
| InChI | InChI=1S/C8H10BrNO/c9-7-3-1-6(2-4-7)8(10)5-11/h1-4,8,11H,5,10H2/t8-/m1/s1 |
| InChI Key | KTNHFPRYCCCOQV-MRVPVSSYSA-N |
| MDL Number | MFCD09256372 |
| Molecular Formula | C8H10BrNO |
| Molecular Weight | 216.0751 |
| SMILES | OC[C@@H](N)C1=CC=C(Br)C=C1 |
| Synonyms | 354153-65-4,
(S)-2-Amino-2-(4-bromophenyl)ethanol,
(2S)-2-amino-2-(4-bromophenyl)ethan-1-ol,
(S)-2-amino-2-(4-bromophenyl)ethan-1-ol,
(S)-b-Amino-4-bromo-benzeneethanol,
(S)-(p-Bromophenyl)glycinol,
SCHEMBL8514591,
EBD701000,
MFCD09256372,
ZINC12404600,
(S)-beta-Amino-4-bromobenzeneethanol,
AKOS015928766,
(S)-beta-Amino-4-bromo-benzeneethanol,
FCH1376497,
(S)-2-amino-2-(4-bromophenyl)ethanol;,
DS-10291,
CS-0089900,
(S)-2-amino-2-(4-bromophenyl)ethan-1-ol;,
(2S)-2-AMINO-2-(4-BROMOPHENYL)ETHAN-1-OL HCl,
(2S)-2-amino-2-(4-bromophenyl)ethan-1-ol hydrochloride,
|
| Complexity | 113 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 214.995g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 216.078g/mol |
| Monoisotopic Mass | 214.995g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 46.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number