| CAS Number | 354153-64-3 |
| Catalog Number | AG00CACG(AGN-PC-0WAMGH) |
| Chemical Name | (R)-b-Amino-4-bromo-benzeneethanol |
| IUPAC Name | (2R)-2-amino-2-(4-bromophenyl)ethanol |
| InChI | InChI=1S/C8H10BrNO/c9-7-3-1-6(2-4-7)8(10)5-11/h1-4,8,11H,5,10H2/t8-/m0/s1 |
| InChI Key | KTNHFPRYCCCOQV-QMMMGPOBSA-N |
| MDL Number | MFCD09256373 |
| Molecular Formula | C8H10BrNO |
| Molecular Weight | 216.0751 |
| SMILES | OC[C@H](N)C1=CC=C(Br)C=C1 |
| Synonyms | 354153-64-3,
(R)-2-amino-2-(4-bromophenyl)ethanol,
(2R)-2-amino-2-(4-bromophenyl)ethan-1-ol,
AK202041,
(R)-b-Amino-4-bromo-benzeneethanol,
SCHEMBL1553953,
KTNHFPRYCCCOQV-QMMMGPOBSA-N,
MFCD09256373,
ZINC12404599,
(R)-beta-Amino-4-bromobenzeneethanol,
AKOS015928767,
(R)-beta-Amino-4-bromo-benzeneethanol,
EBD3117344,
FCH1376498,
(betaR)-beta-Amino-4-bromobenzeneethanol,
DS-10290,
(R)-2-Amino-2-(4-bromo-phenyl)-ethanol,
(S)-2-Amino-2-(4-bromophenyl)ethanol,
(2R)-2-AMINO-2-(4-BROMOPHENYL)ETHAN-1-OL-HCL,
354153-65-4,
|
| Complexity | 113 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 214.995g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 216.078g/mol |
| Monoisotopic Mass | 214.995g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 46.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H332-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P280-P305+P351+P338-P310
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number