| CAS Number | 32765-81-4 |
| Catalog Number | AG00C98K(AGN-PC-0MU0P3) |
| Chemical Name | 1-Bromo-6-(trimethylammonium)hexyl bromide |
| EC Number | 608-782-0 |
| IUPAC Name | 6-bromohexyl(trimethyl)azanium;bromide |
| InChI | InChI=1S/C9H21BrN.BrH/c1-11(2,3)9-7-5-4-6-8-10;/h4-9H2,1-3H3;1H/q+1;/p-1 |
| InChI Key | KNKBZYUINRTEOG-UHFFFAOYSA-M |
| MDL Number | MFCD00545103 |
| Molecular Formula | C9H21Br2N |
| Molecular Weight | 303.0777 |
| SMILES | C[N+](C)(C)CCCCCCBr.[Br-] |
| Synonyms | 32765-81-4,
1-Bromo-6-(trimethylammonium)hexyl Bromide,
(6-Bromohexyl)trimethylammonium Bromide,
6-Bromo-N,N,N-trimethyl-1-hexanaminium Bromide,
SCHEMBL281660,
DTXSID60431912,
KNKBZYUINRTEOG-UHFFFAOYSA-M,
6-bromohexyltrimethylammonium bromide,
(6-Bromohexyl)Trimethyl Ammonium Bromide,
FT-0663885,
6-bromo-N,N,N-trimethylhexan-1-aminium bromide,
6-bromohexyl-trimethyl-azanium Bromide,
CID9857584,
Ammonium, (6-bromohexyl)trimethyl-, bromide,
EC 608-782-0,
|
| Complexity | 86.1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 303.002g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 303.082g/mol |
| Monoisotopic Mass | 301.004g/mol |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number