| CAS Number | 31384-83-5 |
| Catalog Number | AG00C92X(AGN-PC-0R6QXW) |
| Chemical Name | Diminazene Dihydrochloride |
| EC Number | 608-612-5 |
| IUPAC Name | 4-[2-(4-carbamimidoylphenyl)iminohydrazinyl]benzenecarboximidamide;dihydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C14H15N7.2ClH/c15-13(16)9-1-5-11(6-2-9)19-21-20-12-7-3-10(4-8-12)14(17)18;;/h1-8H,(H3,15,16)(H3,17,18)(H,19,20);2*1H |
| InChI Key | QTFXIVUZEWTIAR-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD31728188 |
| Molecular Formula | C14H15N7 |
| Molecular Weight | 281.3158 |
| SMILES | NC(C1=CC=C(C=C1)N/N=N/C2=CC=C(C(N)=N)C=C2)=N |
| UNII | V40X8767D1 |
| Synonyms | 31384-83-5,
UNII-V40X8767D1,
V40X8767D1,
DIMINAZENE DIHYDROCHLORIDE,
4,4'-(Triaz-1-ene-1,3-diyl)dibenzimidamide dihydrochloride,
NSC 357775,
AC1L3V1P,
Benzenecarboximidamide, 4,4'-(1-triazene-1,3-diyl)bis-, dihydrochloride,
4-[2-(4-carbamimidoylphenyl)iminohydrazinyl]benzenecarboximidamide dihydrochloride,
C14H15N7.2ClH,
C14-H15-N7.2Cl-H,
CID147381,
|
| Complexity | 390 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 353.092g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 7 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 354.239g/mol |
| Monoisotopic Mass | 353.092g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 137A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number