| CAS Number | 40888-26-4 |
| Catalog Number | AG00C8CC(AGN-PC-0NG5DC) |
| Chemical Name | 2-ETHYNYL-BENZONITRILE |
| IUPAC Name | 2-ethynylbenzonitrile |
| InChI | InChI=1S/C9H5N/c1-2-8-5-3-4-6-9(8)7-10/h1,3-6H |
| InChI Key | LZSDQLUEGYXDCW-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD08703475 |
| Molecular Formula | C9H5N |
| Molecular Weight | 127.1427 |
| SMILES | N#CC1=CC=CC=C1C#C |
| Synonyms | 2-ethynylbenzonitrile,
40888-26-4,
2-ETHYNYL-BENZONITRILE,
2-Cyanophenylacetylene,
o-cyanophenylacetylene,
Benzonitrile, 2-ethynyl-,
SCHEMBL1803188,
CTK8F4255,
DTXSID70455664,
LZSDQLUEGYXDCW-UHFFFAOYSA-N,
2-ethynyl-benzonitrile, AldrichCPR,
KS-00002A2W,
MFCD08703475,
ZINC15022009,
AKOS006220654,
PS-3986,
CID11116074,
|
| Complexity | 199 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 127.042g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 127.146g/mol |
| Monoisotopic Mass | 127.042g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 23.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302
|
|
Precuationary statements
|
P280-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number