| CAS Number | 38595-89-0 |
| Catalog Number | AG00C7PH(AGN-PC-0MTY2A) |
| Chemical Name | [3-(Acryloxy)propyl]trichlorosilane |
| IUPAC Name | 3-trichlorosilylpropyl prop-2-enoate |
| InChI | InChI=1S/C6H9Cl3O2Si/c1-2-6(10)11-4-3-5-12(7,8)9/h2H,1,3-5H2 |
| InChI Key | LEPRPXBFZRAOGU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00054832 |
| Molecular Formula | C6H9Cl3O2Si |
| Molecular Weight | 247.5790 |
| SMILES | C=CC(=O)OCCC[Si](Cl)(Cl)Cl |
| Synonyms | 3-Acryloxypropyltrichlorosilane,
38595-89-0,
(3-ACRYLOXYPROPYL)TRICHLOROSILANE,
3-trichlorosilylpropyl Prop-2-enoate,
SCHEMBL204417,
3-acryloxypropyl trichlorosilane,
3-acryloyloxypropyltrichlorosilane,
CTK4I0218,
3-(trichlorosilyl)propyl acrylate,
DTXSID30431080,
MFCD00054832,
AKOS030632235,
ZINC195920380,
3-(TRICHLOROSILYL)PROPYL PROP-2-ENOATE,
CID9813634,
|
| Complexity | 167 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 245.944g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 247.571g/mol |
| Monoisotopic Mass | 245.944g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 26.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number