| CAS Number | 32205-72-4 |
| Catalog Number | AG00C7LL(AGN-PC-0ALQOJ) |
| Chemical Name | 5-Methoxypyrazine-2-carbaldehyde |
| IUPAC Name | 5-methoxypyrazine-2-carbaldehyde |
| InChI | InChI=1S/C6H6N2O2/c1-10-6-3-7-5(4-9)2-8-6/h2-4H,1H3 |
| InChI Key | KSOOMHYFEFVYRI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD10697775 |
| Molecular Formula | C6H6N2O2 |
| Molecular Weight | 138.1240 |
| SMILES | O=CC1=NC=C(OC)N=C1 |
| Synonyms | 5-Methoxypyrazine-2-carbaldehyde,
32205-72-4,
5-METHOXYPYRAZINE-2-CARBOXALDEHYDE,
SCHEMBL14832858,
CTK8B6324,
DTXSID60717061,
KSOOMHYFEFVYRI-UHFFFAOYSA-N,
ANW-53282,
MFCD10697775,
ZINC66322899,
2-Pyrazinecarboxaldehyde, 5-methoxy-,
AKOS006304611,
AB60467,
5-METHOXY-2-PYRAZINECARBALDEHYDE,
AS-50729,
AJ-115903,
TC-142027,
CS-0054598,
ST24024138,
C-0170,
|
| Complexity | 118 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 138.043g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 138.126g/mol |
| Monoisotopic Mass | 138.043g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 52.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P264-P270-P301+P312+P330-P501
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number