| CAS Number | 4249-72-3 |
| Catalog Number | AG00C6T4(AGN-PC-0WANID) |
| Chemical Name | BenzeneMethanol, alpha-(phenoxyMethyl)- |
| IUPAC Name | 2-phenoxy-1-phenylethanol |
| InChI | InChI=1S/C14H14O2/c15-14(12-7-3-1-4-8-12)11-16-13-9-5-2-6-10-13/h1-10,14-15H,11H2 |
| InChI Key | GSBICRJXEDSPTE-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09880900 |
| Molecular Formula | C14H14O2 |
| Molecular Weight | 214.2598 |
| SMILES | C(COc1ccccc1)(O)c1ccccc1 |
| Synonyms | 2-Phenoxy-1-phenylethanol,
4249-72-3,
GSBICRJXEDSPTE-UHFFFAOYSA-N,
AK318401,
Benzenemethanol, a-(phenoxymethyl)-,
AC1LC9RC,
1-phenyl-2-phenoxyethanol,
SCHEMBL1496496,
CTK7J6436,
MFCD09880900,
AKOS008962568,
CS-W006550,
MCULE-4630804191,
BenzeneMethanol, alpha-(phenoxyMethyl)-,
DS-11559,
BC4123222,
CID572254,
|
| Complexity | 181 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 214.099g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 214.264g/mol |
| Monoisotopic Mass | 214.099g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 29.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number