| CAS Number | 2126-94-5 |
| Catalog Number | AG00C49B(AGN-PC-03BUIW) |
| Chemical Name | 3-Aminospiro[5.5]undecane hydrochloride |
| IUPAC Name | spiro[5.5]undecan-3-amine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C11H21N.ClH/c12-10-4-8-11(9-5-10)6-2-1-3-7-11;/h10H,1-9,12H2;1H |
| InChI Key | GGRJLXHNQKZAPJ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00034988 |
| Molecular Formula | C11H22ClN |
| Molecular Weight | 203.7521 |
| SMILES | Cl.C1CC(CCC12CCCCC2)N |
| Synonyms | 2126-94-5,
spiro[5.5]undecan-3-amine hydrochloride,
3-Aminospiro[5.5]undecane hydrochloride,
CHEMBL2041317,
SCHEMBL11670641,
MCULE-2572854657,
NE18793,
DB-083124,
FT-0734633,
Z1801307707,
|
| Complexity | 137 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 203.144g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 203.754g/mol |
| Monoisotopic Mass | 203.144g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 26A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number