| CAS Number | 22460-52-2 |
| Catalog Number | AG00C44Z(AGN-PC-008D85) |
| Chemical Name | 4-Bromocyclohexanone |
| IUPAC Name | 4-bromocyclohexan-1-one |
| InChI | InChI=1S/C6H9BrO/c7-5-1-3-6(8)4-2-5/h5H,1-4H2 |
| InChI Key | OMCGWSBEIHGWOH-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20621393 |
| Molecular Formula | C6H9BrO |
| Molecular Weight | 177.0391 |
| SMILES | O=C1CCC(Br)CC1 |
| Synonyms | 4-Bromocyclohexanone,
22460-52-2,
4-bromocyclohexan-1-one,
mono-bromocyclohexanone,
Cyclohexanone,4-bromo-,
Cyclohexanone, 4-bromo-,
SCHEMBL3839916,
DTXSID00464683,
OMCGWSBEIHGWOH-UHFFFAOYSA-N,
ZINC95705284,
AKOS026730019,
NE36622,
CID11401088,
|
| Complexity | 90.7 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 175.984g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 177.041g/mol |
| Monoisotopic Mass | 175.984g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 17.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P280-P301+P312-P302+P352-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number