| CAS Number | 213178-94-0 |
| Catalog Number | AG00C383(AGN-PC-0WANSA) |
| Chemical Name | 3-Cyclohexyl-D-alanine Hydrate |
| IUPAC Name | (2R)-2-amino-3-cyclohexylpropanoic acid;hydrate |
| InChI | InChI=1S/C9H17NO2.H2O/c10-8(9(11)12)6-7-4-2-1-3-5-7;/h7-8H,1-6,10H2,(H,11,12);1H2/t8-;/m1./s1 |
| InChI Key | HDJQIWAIDCEDEF-DDWIOCJRSA-N |
| MDL Number | MFCD00153485 |
| Molecular Formula | C9H19NO3 |
| Molecular Weight | 189.2521 |
| SMILES | O=C(O)[C@H](N)CC1CCCCC1.[H]O[H] |
| Synonyms | 3-Cyclohexyl-D-alanine hydrate,
213178-94-0,
(R)-2-Amino-3-cyclohexylpropanoic acid hydrate(1:x),
(R)-2-Amino-3-cyclohexylpropanoic acid hydrate,
C9H17NO2.H2O,
CTK8C5945,
5329AH,
MFCD00217056,
AKOS027252939,
TC-169667,
EN300-203270,
3-Cyclohexyl-D-alanine hydrate, >=99.0% (calc. based on dry substance, NT), ~1 mol/mol water,
58717-02-5,
|
| Complexity | 153 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 189.136g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 189.255g/mol |
| Monoisotopic Mass | 189.136g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 64.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number