| CAS Number | 214630-10-1 |
| Catalog Number | AG00C19U(AGN-PC-0QY0EN) |
| Chemical Name | Boc-d-glu-ofm |
| IUPAC Name | (4R)-5-(9H-fluoren-9-ylmethoxy)-4-[(2-methylpropan-2-yl)oxycarbonylamino]-5-oxopentanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C24H27NO6/c1-24(2,3)31-23(29)25-20(12-13-21(26)27)22(28)30-14-19-17-10-6-4-8-15(17)16-9-5-7-11-18(16)19/h4-11,19-20H,12-14H2,1-3H3,(H,25,29)(H,26,27)/t20-/m1/s1 |
| InChI Key | KSYVYHUPZNONJS-HXUWFJFHSA-N |
| MDL Number | MFCD00798626 |
| Molecular Formula | C24H27NO6 |
| Molecular Weight | 425.4743 |
| SMILES | OC(=O)CC[C@@H](NC(OC(C)(C)C)=O)C(=O)OCC1C2C=CC=CC=2C2C=CC=CC1=2 |
| Synonyms | boc-d-glu-ofm,
214630-10-1,
AC1MBUEA,
(R)-5-((9H-Fluoren-9-yl)methoxy)-4-((tert-butoxycarbonyl)amino)-5-oxopentanoic acid,
(4R)-5-(9H-fluoren-9-ylmethoxy)-4-[(2-methylpropan-2-yl)oxycarbonylamino]-5-oxopentanoic acid,
ZINC2569783,
6327AH,
MFCD00798626,
ACM214630101,
AS-49057,
boc-d-glutamic acid 1-fluorenylmethyl ester,
Boc-D-Glutamic acid 1-fluorenyl methyl ester,
(R)-5-((9H-fluoren-9-yl)methoxy)-4-(tert-butoxycarbonylamino)-5-oxopentanoic acid,
C24H27NO6,
CID2756799,
Boc-D-Glutamic acid 1-fluorenylmethylester,
N-alpha-tert-Butyloxycarbonyl-glutamic acid beta-fluorenylmethyl ester,
|
| Complexity | 635 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 425.184g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 425.481g/mol |
| Monoisotopic Mass | 425.184g/mol |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Topological Polar Surface Area | 102A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number