| CAS Number | 3883-39-4 |
| Catalog Number | AG00BY7G(AGN-PC-0WAKYE) |
| Chemical Name | 5-Methyl-2-vinylpyridine |
| IUPAC Name | 2-ethenyl-5-methylpyridine |
| InChI | InChI=1S/C8H9N/c1-3-8-5-4-7(2)6-9-8/h3-6H,1H2,2H3 |
| InChI Key | LCFYCLRCIJDYQD-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD08703184 |
| Molecular Formula | C8H9N |
| Molecular Weight | 119.1638 |
| SMILES | C=CC1=NC=C(C)C=C1 |
| Synonyms | 5-METHYL-2-VINYLPYRIDINE,
3883-39-4,
2-ethenyl-5-methylpyridine,
Pyridine, 2-ethenyl-5-methyl-,
2-vinyl-5-methylpyridine,
5-methyl-2-vinyl-pyridine,
SCHEMBL14997,
CTK1B4616,
LCFYCLRCIJDYQD-UHFFFAOYSA-N,
ZINC21986941,
AKOS006291280,
MCULE-6400141773,
BC211746,
DA-06244,
TX-012159,
FT-0731137,
G-1006,
J-001896,
Z1405388049,
107411-10-9,
|
| Complexity | 98.7 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 119.073g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 119.167g/mol |
| Monoisotopic Mass | 119.073g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 12.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H317-H319
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P280-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number