| CAS Number | 39971-65-8 |
| Catalog Number | AG00BXQD(AGN-PC-0WAFHT) |
| Chemical Name | Zinc TrifluoroMethanesulfinate |
| IUPAC Name | zinc;trifluoromethanesulfinate |
| InChI | InChI=1S/2CHF3O2S.Zn/c2*2-1(3,4)7(5)6;/h2*(H,5,6);/q;;+2/p-2 |
| InChI Key | UANOWFITUWBPCF-UHFFFAOYSA-L |
| MDL Number | MFCD25978123 |
| Molecular Formula | C2F6O4S2Zn |
| Molecular Weight | 331.5194 |
| SMILES | O=S(C(F)(F)F)[O-].O=S(C(F)(F)F)[O-].[Zn+2] |
| Synonyms | zinc(II) trifluoromethanesulfinate,
Zinc TrifluoroMethanesulfinate,
39971-65-8,
TFMS,
SCHEMBL14993489,
Zinc(II) Bis(trifluoromethanesulfinate),
AK199172,
Bis(trifluoromethanesulfinic Acid) Zinc(II) Salt,
Zinc(II) Bis(trifluoromethanesulfinate) Dihydrate,
Z0028,
|
| Complexity | 79.9 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 329.843g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 12 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 331.508g/mol |
| Monoisotopic Mass | 329.843g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 119A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H319
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number