| CAS Number | 209960-29-2 |
| Catalog Number | AG00BS92(AGN-PC-009YRS) |
| Chemical Name | 2-FLUORO-4-MORPHOLIN-4-YL-PHENYLAMINE |
| IUPAC Name | 2-fluoro-4-morpholin-4-ylaniline |
| InChI | InChI=1S/C10H13FN2O/c11-9-7-8(1-2-10(9)12)13-3-5-14-6-4-13/h1-2,7H,3-6,12H2 |
| InChI Key | VMIJMGVGJOUFCC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09029885 |
| Molecular Formula | C10H13FN2O |
| Molecular Weight | 196.2214 |
| SMILES | NC1=CC=C(N2CCOCC2)C=C1F |
| Synonyms | 2-Fluoro-4-(morpholin-4-yl)aniline,
209960-29-2,
Benzenamine, 2-fluoro-4-(4-morpholinyl)-,
2-fluoro-4-morpholinoaniline,
SCHEMBL520439,
VMIJMGVGJOUFCC-UHFFFAOYSA-N,
ZINC21987622,
2-fluoro-4-morpholin-4-ylphenylamine,
AKOS006291576,
N-(3-fluoro-4-aminophenyl)morpholine,
2-fluoro-4-(4-morpholinyl)Benzenamine,
2-Fluoro-4-morpholin-4-yl-phenylamine,
AJ-79540,
DB-014586,
FT-0744770,
2-fluoro-4-morpholin-4-yl-aniline,
CID11481003,
2-FLUORO-4-MORPHOLIN-4-YL-PHENYLAMINE HYDROCHLORIDE,
|
| Complexity | 185 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 196.101g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 196.225g/mol |
| Monoisotopic Mass | 196.101g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 38.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number