
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 302-72-7 |
| Catalog Number | AG00BRWI(AGN-PC-0O8QEW) |
| Chemical Name | DL-Alanine |
| EC Number | 206-126-4 |
| FEMA Number | 3818 |
| IUPAC Name | 2-aminopropanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C3H7NO2/c1-2(4)3(5)6/h2H,4H2,1H3,(H,5,6) |
| InChI Key | QNAYBMKLOCPYGJ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00064408 |
| Molecular Formula | C3H7NO2 |
| Molecular Weight | 89.0932 |
| SMILES | NC(C)C(O)=O |
| Synonyms | Abufène,
Alanine,
Alanine, L Isomer,
Alanine, L-Isomer,
L Alanine,
L-Alanine,
L-Isomer Alanine,
DL-ALANINE,
302-72-7,
alanine,
2-Aminopropanoic acid,
Alanine, DL-,
DL-alpha-Alanine,
D,L-Alanine,
DL-2-Aminopropionic acid,
(R,S)-Alanine,
DL-2-Aminopropanoic acid,
H-DL-Ala-OH,
alanina,
(+-)-Alanine,
(RS)-2-Aminopropionsaeure,
DL-alpha-Aminopropionic acid,
(+-)-2-Aminopropionic acid,
alanin,
NSC 7602,
MFCD00064408,
DL-.alpha.-Alanine,
AI3-08908,
2-amino-propionic acid,
(.+/-.)-Alanine,
EINECS 206-126-4,
dl-.alpha.-Aminopropionic acid,
(+/-)-2-Aminopropionic acid,
CHEBI:16449,
NSC7602,
QNAYBMKLOCPYGJ-UHFFFAOYSA-N,
DL-Alanine, 99%,
E639,
.alpha.-Alanine,
L-.alpha.-Alanine,
D(-)-.alpha.-Alanine,
Propanoic acid, 2-amino-,
L-ALANINE U.S.P.,
.alpha.-Aminopropionic acid,
laevo-alanine,
l alanine,
CCRIS 8596,
L-Isomer alanine,
Alanine #,
Alanine, L isomer,
Alanine, L-isomer,
(DL)-Alanine,
dextro,laevo-alanine,
DL-Ala,
L(+)-Alanine,
ALANINE, .alpha.,
ALANINE, ALPHA,
PubChem11009,
2-Amino propanoic acid,
ACMC-209lsf,
ACMC-1BLXS,
(.+-.)-Alanine,
AC1Q1LFF,
L-|A-Aminopropionic acid,
ACMC-209i3j,
bmse000282,
AC1L19LJ,
2-alpha-Aminopropionic Acid,
L-ALANINE EXTRA PURE,
DL-Aminopropionic Acid,(S),
KSC207A5F,
CHEMBL12198,
AC1Q2B62,
ARONIS005074,
DL-Alanine, FCC, >=99%,
DTXSID6031255,
CTK1A7052,
DL-Alanine, >=99% (HPLC),
ACT07794,
BCP26675,
KS-00003XP4,
NSC-7602,
ANW-26809,
DL-Alanine, >=99%, FCC, FG,
NSC158286,
NSC206315,
STK125106,
AKOS000119663,
AKOS016039389,
AKOS024264604,
LS-2384,
MCULE-4751903561,
NE11130,
NSC-158286,
NSC-206315,
RP17835,
RTC-066634,
TRA0028362,
TRA0062051,
TRA0127705,
AK-47635,
AK-49082,
AK-51497,
AN-23372,
SC-09271,
SY002277,
AB1006908,
DB-029692,
ST2419261,
TC-066634,
TL8007002,
A0178,
AM20090411,
DL-Alanine, Vetec(TM) reagent grade, 98%,
FT-0625415,
FT-0625418,
MFCD00008077 (98%),
2056-EP2269979A1,
2056-EP2270018A1,
2056-EP2272516A2,
2056-EP2277867A2,
2056-EP2279741A2,
2056-EP2280003A2,
2056-EP2284157A1,
2056-EP2284178A2,
2056-EP2284179A2,
2056-EP2287152A2,
2056-EP2287165A2,
2056-EP2287166A2,
2056-EP2287167A1,
2056-EP2289892A1,
2056-EP2289893A1,
2056-EP2292088A1,
2056-EP2292589A1,
2056-EP2292620A2,
2056-EP2295055A2,
2056-EP2295410A1,
2056-EP2295550A2,
2056-EP2298768A1,
2056-EP2298780A1,
2056-EP2301939A1,
2056-EP2305657A2,
2056-EP2305687A1,
2056-EP2305689A1,
2056-EP2305695A2,
2056-EP2305696A2,
2056-EP2305697A2,
2056-EP2305698A2,
2056-EP2305808A1,
2056-EP2308847A1,
2056-EP2311453A1,
2056-EP2311850A1,
2056-EP2314579A1,
2056-EP2314585A1,
2056-EP2316470A2,
2056-EP2374792A1,
A15652,
C01401,
302A727,
L001042,
( inverted exclamation markA)-2-Aminopropionic acid,
I04-0184,
I04-0233,
I04-0238,
Q-101653,
Z57396987,
( inverted exclamation markA)-2- degrees +/->>u+/-uEa,
F1652-0639,
915B7CC8-31B0-4478-904B-D54B7ECC1E4D,
(a-D-Mannosyl)7-b-D-mannosyl-diacetylchitobiosyl-L-asparagine, isoform a (protein),
(alpha-D-mannosyl)7-beta-D-mannosyl-diacetylchitobiosyl-L-asparagine, isoform A (protein),
L-alanine,
D-alanine,
2-Aminopropionic acid,
serine,
Abufene,
Pyruvic acid,
L-alpha-alanine,
D-alpha-Alanine,
DL-alpha-Alanin,
2-aminopropanoate,
H-Ala-OH,
2-Aminopropionate,
DL- alanine,
H-D-Ala-OH,
dl-7-Azatryptophan,
(R)-Alanine,
(S)-Alanine,
Alanine, D-,
D-.alpha.-Alanine,
AMINO-ACRYLATE,
D-(-)-Alanine,
L-2-Aminopropionic acid,
(+/-)-Alanine,
Propanoic acid, amino-,
Propanoic acid, (S)-,
L-2-Aminopropanoic acid,
ALANINE, L-,
UNII-1FU7983T0U,
(S)-2-Aminopropanoic acid,
(S)-2-Aminopropionic acid,
(+/-)-2-Aminopropionsaure,
C3H7NO2,
(2S)-2-Aminopropanoic acid,
DL-Alanine, 99% 250g,
L-.alpha.-Aminopropionic acid,
CID602,
3-Hydroxy-2-Iminopropanoic Acid,
56-41-7,
1FU7983T0U,
338-69-2,
C3-H7-N-O2,
Ba 2776,
AR-1H6702,
ACN-032898,
DL-Alanine 99% for biochemistry 25gm,
Alanine, 98.5% - 100G 100g,
Chlorambucil-docosahexaenoic acid conjugate,
ALA,
Boc-Lys(Alloc)-OH inverted exclamation mark currencyDCHA,
28854-76-4,
55310-46-8,
7303-50-6,
74039-21-7,
74612-11-6,
MH6,
NAK,
PYR,
ser,
|
| Complexity | 61.8 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 89.048g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 89.094g/mol |
| Monoisotopic Mass | 89.048g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 63.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -3 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | |
| Precuationary statements | |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

