
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 2835-81-6 |
| Catalog Number | AG00BRWD(AGN-PC-00IWM1) |
| Chemical Name | DL-2-Aminobutyric acid |
| IUPAC Name | 2-aminobutanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C4H9NO2/c1-2-3(5)4(6)7/h3H,2,5H2,1H3,(H,6,7) |
| InChI Key | QWCKQJZIFLGMSD-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00008093 |
| Molecular Formula | C4H9NO2 |
| Molecular Weight | 103.1198 |
| SMILES | C(C(N)C(O)=O)C |
| Synonyms | (2S)-2-aminobutanoic acid,
2-aminobutanoic acid,
2-aminobutyric acid,
alpha-aminobutyric acid,
alpha-aminobutyric acid, (+-)-isomer,
alpha-aminobutyric acid, (R)-isomer,
alpha-aminobutyric acid, (S)-isomer,
butyrine,
butyrine, (+-)-isomer,
butyrine, (R)-isomer,
butyrine, (S)-isomer,
homoalanine,
L-2-aminobutyric acid,
l-homoalanine,
DL-2-Aminobutyric acid,
2835-81-6,
2-Aminobutanoic acid,
2-Aminobutyric acid,
H-DL-ABU-OH,
Butyrine,
Butanoic acid, 2-amino-,
AABA,
DL-2-Amino-n-butyric acid,
ALPHA-AMINOBUTYRIC ACID,
alpha-Amino-n-butyric acid,
2-amino-butyric acid,
Butanoic acid, amino-,
DL-alpha-Amino-n-butyric acid,
2-AMINO-N-BUTYRIC ACID,
L-.alpha.-Aminobutyrate,
DL-2-Aminobutanoic acid,
Butyric acid, 2-amino-,
l(+)-2-aminobutyric acid,
MFCD00008093,
80-60-4,
L-.alpha.-Aminobutyric acid,
H-D-Abu-OH,
DL-.alpha.-Aminobutyric acid,
Butyric acid, 2-amino-, L-,
Homoalanine,
CHEBI:35621,
L-.alpha.-Amino-n-butyric acid,
DL-.alpha.-Amino-n-butyric acid,
NSC3251,
QWCKQJZIFLGMSD-UHFFFAOYSA-N,
Butanoic acid, 2-amino-, (S)-,
DL-.alpha.-Amino-n-butyric acid (.beta.-form),
ABU,
DL-2-Aminobutyric acid, 99%,
Ethylglycine,
Butyric acid, 2-amino-, DL-,
NSC 3251,
EINECS 201-296-6,
EINECS 220-616-5,
AMINOBUTYRIC ACID,-2-, ALPHA,
Butanoic acid, 2-amino-, (.+-.)-,
l-2-aminobutanoic acid,
2-aminobutyric acid, dl,
AI3-15284,
DL-alpha-Amino-n-butyric acid (beta-form),
AC1Q2SIK,
ACMC-209gq6,
bmse000390,
AC1L1N0M,
AC1Q5S3M,
DL-A-Amino-n-Butyric Acid,
SCHEMBL23958,
CHEMBL55242,
ACMC-209d26,
AMINOBUTYRIC ACID, ALPHA,
L-2- AMINOBUTYRIC ACID,
CTK1A3978,
2-Aminobutanoic acid, (L)- #,
ALBB-016221,
BCP04716,
KS-00000J8N,
NSC-3251,
NSC97060,
ANW-51835,
BBL012213,
NSC-97060,
STL163554,
AKOS000201117,
AKOS016050533,
AB00928,
CS-W011306,
EBD2860830,
MCULE-2132009026,
RL02878,
RP18799,
RTR-012527,
TRA0058478,
TRA0076949,
VZ35765,
Butyric acid, 2-amino-, DL- (8CI),
AK-41592,
AK-46591,
AK-46752,
AN-14552,
AS-11292,
BR-46591,
SY001956,
SY002291,
SY005223,
AB1000396,
ST2412845,
TL8002254,
TR-012527,
4CH-005926,
A0280,
AM20090360,
FT-0611236,
FT-0625389,
EN300-21289,
MFCD00008093 (98%),
MFCD00064414 (98%),
A22744,
A22748,
A22752,
DL-2-Aminobutyric acid, ReagentPlus(R), 99%,
M-6292,
M01290,
MFCD00064415 (97+%),
DL-2-Aminobutyric acid, puriss., >=99.0% (NT),
I04-0146,
I04-0288,
I04-5505,
I14-0641,
DL-2-Aminobutyric acid, Vetec(TM) reagent grade, 98%,
F8889-0487,
Z234894459,
4D86307C-8B58-428C-BB29-5FE70D44669A,
H-L-ABU-OH;L-2-Amino-n-butyric acid;L-2-Aminobutanoic acid,
DL-2-Amino-n-butyric acid;DL-Alpha-aminobutyric acid;DL-Alpha-amino-n-butyric acid,
R-Aminobutyric acid;(R)-(-)-2-Amino-n-butyric acid; D-2-Amino-butanoic acid,
28805-76-7,
AA3,
Aminobutyric acid,
h-abu-oh,
null,
Aminobutyrates,
L-Butyrine,
D-2-Aminobutyric acid,
L-2-Aminobutyric acid,
Aminobutyric Acids,
-aminobutyric acid,
Acid, Aminobutyric,
a-Aminobutyric acid,
Acids, Aminobutyric,
Butyric acid, L-,
Butyric acid, DL-,
|A-aminobutyric acid,
(S)-2-Aminobutanoic acid,
|A-Aminobutanoic acid,
DL-2-Aminobutyricacid,
Butanoic acid, (S)-,
(R)-2-Aminobutanoic acid,
alpha-amino butyric acid,
D-(-)-2-Aminobutyric acid,
L-alpha-Aminobutyric acid,
DL-2-Amino butyric acid,
C4H9NO2,
UNII-8306QPJ19P,
C8H11ClN4,
(+-)-2-aminobutyric acid,
D(-)-2-Aminobutyric acid,
H-DL-2-ABU-OH,
(2S)-2-aminobutanoic acid,
Butanoic acid, (.+-.)-,
L-alpha-Amino-n-butyric acid,
(R)-(-)-2-Aminobutyric acid,
(S)-(+)-2-Aminobutyric Acid,
1492-24-6,
2-Chloro-6-(1-piperazinyl)pyrazine,
CID6657,
8306QPJ19P,
C4-H9-N-O2,
2623-91-8,
Butanoic acid, 2-amino-, (2S)-,
AR-1H6081,
Butanoic acid, 2-amino-, (.+.)-,
ACN-033780,
CS-M-47203,
2-Aminobutyric acid, 99% - 100G 100g,
A-5210,
D000613,
64022-27-1,
5959-29-5,
85078-27-9,
|
| Complexity | 72.1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 103.063g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 103.121g/mol |
| Monoisotopic Mass | 103.063g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 63.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -2.5 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

