| CAS Number | 301226-92-6 |
| Catalog Number | AG00BM1U(AGN-PC-0WBQ6K) |
| Chemical Name | 4-[(BENZYLOXY)METHYL]PIPERIDINE HYDROCHLORIDE |
| IUPAC Name | 4-(phenylmethoxymethyl)piperidine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C13H19NO.ClH/c1-2-4-12(5-3-1)10-15-11-13-6-8-14-9-7-13;/h1-5,13-14H,6-11H2;1H |
| InChI Key | PGIQHCJXMIHEQO-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09879195 |
| Molecular Formula | C13H20ClNO |
| Molecular Weight | 241.7570 |
| SMILES | C1(COCC2CCNCC2)=CC=CC=C1.Cl |
| Synonyms | 4-[(Benzyloxy)methyl]piperidine hydrochloride,
301226-92-6,
4-[(Phenylmethoxy)methyl]piperidine hydrochloride,
F2145-0239,
SCHEMBL5233953,
CTK7D1545,
DTXSID70593237,
AKOS015846962,
MCULE-4406242801,
4-[(Phenylmethoxy)methyl]piperidine HCl,
TR-047204,
VU0494719-1,
Z-1335,
4-[(Benzyloxy)methyl]piperidine--hydrogen chloride (1/1),
|
| Complexity | 160 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 241.123g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 241.759g/mol |
| Monoisotopic Mass | 241.123g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 21.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number