| CAS Number | 3111-52-2 |
| Catalog Number | AG00BL3Q(AGN-PC-0R6FOT) |
| Chemical Name | BENZENETHIOL, POTASSIUM SALT |
| IUPAC Name | potassium;benzenethiolate |
| InChI | InChI=1S/C6H6S.K/c7-6-4-2-1-3-5-6;/h1-5,7H;/q;+1/p-1 |
| InChI Key | OALPPYUMFWGHEK-UHFFFAOYSA-M |
| MDL Number | MFCD20483758 |
| Molecular Formula | C6H5KS |
| Molecular Weight | 148.2672 |
| SMILES | [S-]C1=CC=CC=C1.[K+] |
| Synonyms | Potassium Benzenethiolate,
3111-52-2,
potassium thiophenolate,
potassium thiophenoxide,
SCHEMBL1260888,
KS-00000SNO,
OALPPYUMFWGHEK-UHFFFAOYSA-M,
MFCD20483758,
AKOS027323963,
AK316593,
BENZENETHIOL, POTASSIUM SALT,
CID11171061,
CID11789364,
|
| Complexity | 50.5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 147.975g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 148.264g/mol |
| Monoisotopic Mass | 147.975g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H332-H335
|
|
Precuationary statements
|
P280-P305+P351+P338-P310
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number