| CAS Number | 205-95-8 |
| Catalog Number | AG00BJNB(AGN-PC-00OZE1) |
| Chemical Name | Indolo[3,2,1-jk]carbazole |
| IUPAC Name | 1-azapentacyclo[10.6.1.02,7.08,19.013,18]nonadeca-2,4,6,8(19),9,11,13,15,17-nonaene |
| InChI | InChI=1S/C18H11N/c1-3-10-16-12(6-1)14-8-5-9-15-13-7-2-4-11-17(13)19(16)18(14)15/h1-11H |
| InChI Key | SZLNOBJKCVERBJ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD01851757 |
| Molecular Formula | C18H11N |
| Molecular Weight | 241.2866 |
| SMILES | N12C3=C(C4=C1C(C5=C2C=CC=C5)=CC=C4)C=CC=C3 |
| Synonyms | indolo(3,2,1-jk)carbazole,
Indolo[3,2,1-jk]carbazole,
205-95-8,
SCHEMBL867663,
SZLNOBJKCVERBJ-UHFFFAOYSA-N,
AKOS030529522,
I1061,
|
| Complexity | 333 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 241.089g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 241.293g/mol |
| Monoisotopic Mass | 241.089g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 4.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 5.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number