| CAS Number | 22038-88-6 |
| Catalog Number | AG00BJBR(AGN-PC-0QYKZH) |
| Chemical Name | (1R)-1-(2-thienyl)ethylamine |
| IUPAC Name | (1R)-1-thiophen-2-ylethanamine |
| InChI | InChI=1S/C6H9NS/c1-5(7)6-3-2-4-8-6/h2-5H,7H2,1H3/t5-/m1/s1 |
| InChI Key | LYJBVRVJQXVVPI-RXMQYKEDSA-N |
| MDL Number | MFCD09822150 |
| Molecular Formula | C6H9NS |
| Molecular Weight | 127.2074 |
| SMILES | S1C(=CC=C1)[C@@H](C)N |
| Synonyms | (1R)-1-(thiophen-2-yl)ethan-1-amine,
(1R)-1-(2-thienyl)ethylamine,
22038-88-6,
(S)-1-(Thiophen-2-yl)ethanamine,
AC1LID5Z,
(R)-1-(2-thienyl)ethylamine,
AC1Q299J,
SCHEMBL15476824,
CTK5J1794,
(1R)-1-thiophen-2-ylethanamine,
LYJBVRVJQXVVPI-RXMQYKEDSA-N,
ZINC556235,
[R,(+)]-alpha-Methyl-2-thenylamine,
AKOS017463681,
NE37547,
AJ-23469,
EN300-89279,
NSC42522,
CID952325,
27948-34-1,
|
| Complexity | 74.9 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 127.046g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 127.205g/mol |
| Monoisotopic Mass | 127.046g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 54.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P280-P301+P312-P302+P352-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number