| CAS Number | 283173-82-0 |
| Catalog Number | AG00BIFC(AGN-PC-0WA7EU) |
| Chemical Name | 3-(4-Fluorophenoxy)phenylboronic acid |
| IUPAC Name | [3-(4-fluorophenoxy)phenyl]boronic acid |
| InChI | InChI=1S/C12H10BFO3/c14-10-4-6-11(7-5-10)17-12-3-1-2-9(8-12)13(15)16/h1-8,15-16H |
| InChI Key | HAYLWLXZRMEDJJ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD14584726 |
| Molecular Formula | C12H10BFO3 |
| Molecular Weight | 232.0154 |
| SMILES | B(c1cccc(c1)Oc2ccc(cc2)F)(O)O |
| Synonyms | 3-(4-FLUOROPHENOXY)PHENYLBORONIC ACID,
283173-82-0,
Boronic acid, [3-(4-fluorophenoxy)phenyl]-,
SCHEMBL5002492,
HAYLWLXZRMEDJJ-UHFFFAOYSA-N,
AKOS025293595,
ZINC170002747,
3-(4-fluoro-phenoxy)-phenylboronic acid,
ACM283173820,
PC412468,
[3-(4-Fluorophenoxy)phenyl]-boronic acid,
FT-0749909,
V4901,
K-7065,
C12H10BFO3,
|
| Complexity | 232 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 232.071g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 232.017g/mol |
| Monoisotopic Mass | 232.071g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 49.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number