| CAS Number | 200267-72-7 |
| Catalog Number | AG00BIEY(AGN-PC-0QR848) |
| Chemical Name | tert-Butyl 4-(propylcarbamoyl)piperidine-1-carboxylate |
| IUPAC Name | tert-butyl 4-(propylcarbamoyl)piperidine-1-carboxylate |
| InChI | InChI=1S/C14H26N2O3/c1-5-8-15-12(17)11-6-9-16(10-7-11)13(18)19-14(2,3)4/h11H,5-10H2,1-4H3,(H,15,17) |
| InChI Key | VANKZWSJMOYLCK-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD08676399 |
| Molecular Formula | C14H26N2O3 |
| Molecular Weight | 270.3678 |
| SMILES | CCCNC(=O)C1CCN(CC1)C(=O)OC(C)(C)C |
| Synonyms | tert-butyl 4-(propylcarbamoyl)piperidine-1-carboxylate,
200267-72-7,
AC1MO9VR,
ZINC4699265,
KM3964,
STK162017,
AKOS000163977,
MCULE-2369607768,
V4151,
C14H26N2O3,
ZINC04699265,
CID3365779,
|
| Complexity | 315 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 270.194g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 270.373g/mol |
| Monoisotopic Mass | 270.194g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 58.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number