| CAS Number | 29583-93-5 |
| Catalog Number | AG00BHYT(AGN-PC-0NJP9N) |
| Chemical Name | 2-Bromo-4-methyl-3-pentanone |
| IUPAC Name | 2-bromo-4-methylpentan-3-one |
| InChI | InChI=1S/C6H11BrO/c1-4(2)6(8)5(3)7/h4-5H,1-3H3 |
| InChI Key | MLYRFDXHQSQCKA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20621521 |
| Molecular Formula | C6H11BrO |
| Molecular Weight | 179.0549 |
| SMILES | CC(Br)C(C(C)C)=O |
| Synonyms | 2-bromo-4-methyl-3-pentanone,
29583-93-5,
Isopropyl 1-bromoethyl ketone,
2-Brom-4-methyl-3-pentanon,
2-bromo-4-methylpentan-3-one,
SCHEMBL3526837,
MLYRFDXHQSQCKA-UHFFFAOYSA-N,
MFCD20621521,
AKOS032455786,
CS-11957,
SY034181,
FT-0757500,
MFCD20621521 (95%),
|
| Complexity | 88.5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 177.999g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 179.057g/mol |
| Monoisotopic Mass | 177.999g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 17.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number