| CAS Number | 3044-60-8 |
| Catalog Number | AG00BHYL(AGN-PC-0R5SNT) |
| Chemical Name | Toxicarolisoflavone |
| IUPAC Name | 5-hydroxy-8,8-dimethyl-3-(2,4,5-trimethoxyphenyl)pyrano[2,3-h]chromen-4-one |
| InChI | InChI=1S/C23H22O7/c1-23(2)7-6-12-17(30-23)9-15(24)20-21(25)14(11-29-22(12)20)13-8-18(27-4)19(28-5)10-16(13)26-3/h6-11,24H,1-5H3 |
| InChI Key | WNIRAQXHOVJVDB-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00238696 |
| Molecular Formula | C23H22O7 |
| Molecular Weight | 410.4166 |
| SMILES | C12=CC(O)=C3C(=O)C(C4=CC(OC)=C(OC)C=C4OC)=COC3=C1C=CC(C)(C)O2 |
| Synonyms | Toxicarolisoflavone,
Toxicarol isoflavone,
3044-60-8,
CTK8I1080,
HY-N1135,
ZINC2561275,
LMPK12050313,
CS-8192,
4H,8H-Benzo[1,2-b:3,4-b']dipyran-4-one,5-hydroxy-8,8-dimethyl-3-(2,4,5-trimethoxyphenyl)-,
|
| Complexity | 714 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 410.137g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 410.422g/mol |
| Monoisotopic Mass | 410.137g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 83.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number