| CAS Number | 252726-24-2 |
| Catalog Number | AG00BFLV(AGN-PC-0R10GP) |
| Chemical Name | potassium (4-acetylphenyl)trifluoroboranuide |
| IUPAC Name | potassium;(4-acetylphenyl)-trifluoroboranuide |
| InChI | InChI=1S/C8H7BF3O.K/c1-6(13)7-2-4-8(5-3-7)9(10,11)12;/h2-5H,1H3;/q-1;+1 |
| InChI Key | JRUXIRSHKHCTTK-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD07784376 |
| Molecular Formula | C8H7BF3KO |
| Molecular Weight | 226.0451 |
| SMILES | CC(=O)C1=CC=C(C=C1)[B-](F)(F)F.[K+] |
| Synonyms | 252726-24-2,
potassium (4-acetylphenyl)trifluoroboranuide,
Potassium 4-acetylphenyltrifluoroborate,
MFCD07784376,
PubChem11433,
C8H7BF3KO,
SCHEMBL15920720,
DTXSID00635412,
KS-000022GB,
8427AD,
AKOS025392345,
AS-2731,
FCH1326922,
PC200386,
Trifluoro(4-acetylphenyl)potassioboron(V),
POTASSIUM 4-ACETYLPHENYLTRIFLUOROBORATE&,
Potassium (4-acetylphenyl)(trifluoro)borate(1-),
POTASSIUM (4-ACETYLPHENYL)TRIFLUOROBORATE,
CID11470157,
Potassium (4-acetylphenyl)-trifluoro-boron,
|
| Complexity | 199 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 226.018g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 226.047g/mol |
| Monoisotopic Mass | 226.018g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 17.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number