| CAS Number | 243966-09-8 |
| Catalog Number | AG00BF4W(AGN-PC-0BLCNS) |
| Chemical Name | TCS 401 |
| IUPAC Name | 2-(oxaloamino)-4,5,6,7-tetrahydrothieno[2,3-c]pyridine-3-carboxylic acid;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C10H10N2O5S.ClH/c13-7(10(16)17)12-8-6(9(14)15)4-1-2-11-3-5(4)18-8;/h11H,1-3H2,(H,12,13)(H,14,15)(H,16,17);1H |
| InChI Key | LQGCAMWQDSYOAY-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09971132 |
| Molecular Formula | C10H11ClN2O5S |
| Molecular Weight | 306.7227 |
| SMILES | Cl.C(=O)(O)C(=O)NC1=C(C2=C(CNCC2)S1)C(=O)O |
| Synonyms | TCS 401,
243966-09-8,
2-[(CARBOXYCARBONYL)AMINO]-4,5,6,7-TETRAHYDROTHIENO[2,3-C]PYRIDINE-3-CARBOXYLIC ACID HYDROCHLORIDE,
243967-42-2,
SCHEMBL20542250,
AKOS024457278,
CS-5883,
AK685690,
HY-12312,
J-015495,
LQGCAMWQDSYOAY-UHFFFAOYSA-N,
A15390,
2-[ AMINO]-4,5,6,7-TETRAHYDROTHIENO[2,3-C]PYRIDINE-3-CARBOXYLICACIDHYDROCHLORIDE,
|
| Complexity | 389 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 306.008g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 5 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 306.717g/mol |
| Monoisotopic Mass | 306.008g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 144A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number