| CAS Number | 244028-70-4 |
| Catalog Number | AG00BEZJ(AGN-PC-0R07MW) |
| Chemical Name | FMOC-3-IODO-D-TYR-OH |
| IUPAC Name | (2R)-2-(9H-fluoren-9-ylmethoxycarbonylamino)-3-(4-hydroxy-3-iodophenyl)propanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C24H20INO5/c25-20-11-14(9-10-22(20)27)12-21(23(28)29)26-24(30)31-13-19-17-7-3-1-5-15(17)16-6-2-4-8-18(16)19/h1-11,19,21,27H,12-13H2,(H,26,30)(H,28,29)/t21-/m1/s1 |
| InChI Key | ZRJAMVZQFHAZAE-OAQYLSRUSA-N |
| MDL Number | MFCD03840398 |
| Molecular Formula | C24H20INO5 |
| Molecular Weight | 529.3238 |
| SMILES | O=C(N[C@@H](C(=O)O)Cc1ccc(c(c1)I)O)OCC1c2ccccc2c2c1cccc2 |
| Synonyms | Fmoc-3-iodo-D-Tyr-OH,
244028-70-4,
Fmoc-D-Tyr(3-I)-OH,
Fmoc-3-iodo-D-tyrosine,
C24H20INO5,
6763AH,
MFCD03840398,
ZINC100233765,
ACM244028704,
AK170074,
A-7933,
J-015501,
(R)-2-(((9H-fluoren-9-yl)methoxy)carbonylamino)-3-(4-hydroxy-3-iodophenyl)propanoic acid,
Fmoc-D-3-Iodotyrosine,
Fmoc-3-iodo-L-tyrosine,
134486-00-3,
|
| Complexity | 624 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 529.039g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 529.33g/mol |
| Monoisotopic Mass | 529.039g/mol |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Topological Polar Surface Area | 95.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number