| CAS Number | 211925-40-5 |
| Catalog Number | AG00BD5P |
| Chemical Name | (4-(tert-Butyl)phenethyl)trichlorosilane |
| IUPAC Name | 2-(4-tert-butylphenyl)ethyl-trichlorosilane |
| InChI | InChI=1S/C12H17Cl3Si/c1-12(2,3)11-6-4-10(5-7-11)8-9-16(13,14)15/h4-7H,8-9H2,1-3H3 |
| InChI Key | QWNMCEZWNSHQMT-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00270979 |
| Molecular Formula | C12H17Cl3Si |
| Molecular Weight | 295.7079 |
| SMILES | CC(c1ccc(cc1)CC[Si](Cl)(Cl)Cl)(C)C |
| Synonyms | 211925-40-5,
p-(t-butyl)phenethyltrichlorosilane,
(4-(tert-butyl)phenethyl)trichlorosilane,
2-(4-tert-butylphenyl)ethyl-trichlorosilane,
SCHEMBL1275239,
4-(t-Butyl)phenethyltrichlorosilane,
MFCD00270979,
(4-tert-butylphenethyl)trichlorosilane,
AKOS030529991,
ZINC196325367,
[2-(4-tert-butylphenyl)ethyl]trichlorosilane,
p-(t-Butyl)phenethyltrichlorosilanecontains ~ 5% meta isomer,
|
| Complexity | 209 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 294.017g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 295.703g/mol |
| Monoisotopic Mass | 294.017g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
8
|
|
Hazard statements
|
H314-H318
|
|
Packing Group
|
Ⅱ
|
|
Precautionary statements
|
P260-P264-P280-P301+P330+P331-P303+P361+P353-P304+P340-P305+P351+P338-P310-P321-P363-P405-P501
|
|
Signal Words
|
danger
|
|
UN Code
|
UN 2987
|
Certificate of Analysis
Lot Number