| CAS Number | 28044-77-1 |
| Catalog Number | AG00BCAC(AGN-PC-0R3MPA) |
| Chemical Name | tert-Butoxycarbonylamino-p-tolyl-acetic acid |
| IUPAC Name | 2-(4-methylphenyl)-2-[(2-methylpropan-2-yl)oxycarbonylamino]acetic acid |
| InChI | InChI=1S/C14H19NO4/c1-9-5-7-10(8-6-9)11(12(16)17)15-13(18)19-14(2,3)4/h5-8,11H,1-4H3,(H,15,18)(H,16,17) |
| InChI Key | SNDBWQDZODFRCK-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD03789598 |
| Molecular Formula | C14H19NO4 |
| Molecular Weight | 265.3050 |
| SMILES | C(C)(C)(C)OC(=O)NC(C(=O)O)C1=CC=C(C=C1)C |
| Synonyms | 28044-77-1,
2-(Boc-amino)-2-(p-tolyl)acetic acid,
N-Boc-2-(p-Tolyl)-dl-glycine,
TERT-BUTOXYCARBONYLAMINO-P-TOLYL-ACETIC ACID,
2-((tert-Butoxycarbonyl)amino)-2-(p-tolyl)acetic acid,
2-{[(tert-butoxy)carbonyl]amino}-2-(4-methylphenyl)acetic acid,
(R)-2-((tert-Butoxycarbonyl)amino)-2-(p-tolyl)acetic acid,
(S)-2-((tert-Butoxycarbonyl)amino)-2-(p-tolyl)acetic acid,
SCHEMBL8513252,
[(tert-butoxycarbonyl)amino](4-methylphenyl)acetic acid,
SNDBWQDZODFRCK-UHFFFAOYSA-N,
MFCD03789598,
AKOS012666871,
AS-30081,
2-(tert-butoxycarbonylamino)-2-p-tolylacetic acid,
Z1966566264,
2-(tert-Butoxycarbonylamino)-2-(4-methylphenyl)acetic acid,
TERT-BUTOXYCARBONYLAMINO-P-TOLYL-ACETICACID,
1228550-24-0,
344551-33-3,
|
| Complexity | 327 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 265.131g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 265.309g/mol |
| Monoisotopic Mass | 265.131g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 75.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number