
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 20329-98-0 |
| Catalog Number | AG00BC3V(AGN-PC-0O7A9V) |
| Chemical Name | 3,4,5-Trimethoxycinnamic Acid |
| EC Number | 201-999-8 |
| IUPAC Name | (E)-3-(3,4,5-trimethoxyphenyl)prop-2-enoic acid |
| InChI | InChI=1S/C12H14O5/c1-15-9-6-8(4-5-11(13)14)7-10(16-2)12(9)17-3/h4-7H,1-3H3,(H,13,14)/b5-4+ |
| InChI Key | YTFVRYKNXDADBI-SNAWJCMRSA-N |
| MDL Number | MFCD00004388 |
| Molecular Formula | C12H14O5 |
| Molecular Weight | 238.2366 |
| NSC Number | 66175 |
| SMILES | COC=1C=C(C=C(C1OC)OC)/C=C/C(=O)O |
| UNII | C9096D920O |
| Synonyms | 3,4,5-trimethoxycinnamic acid,
3-(3,4,5-trimethoxyphenyl)-2-propenoic acid,
3,4,5-TRIMETHOXYCINNAMIC ACID,
90-50-6,
O-Methylsinapic acid,
20329-98-0,
3,4,5-Trimethoxyphenylacrylic acid,
3-(3,4,5-trimethoxyphenyl)acrylic acid,
NSC 66175,
3-(3,4,5-Trimethoxyphenyl)-2-propenoic acid,
SINAPIC ACID METHYL ETHER,
3,4,5-Trimethoxy cinnamic acid,
Cinnamic acid, 3,4,5-trimethoxy-,
EINECS 201-999-8,
(2E)-3-(3,4,5-trimethoxyphenyl)acrylic acid,
MFCD00004388,
3,4,5-Trimethoxy-trans-cinnamic acid,
(E)-3-(3,4,5-trimethoxyphenyl)prop-2-enoic acid,
BRN 1537834,
(2E)-3-(3,4,5-trimethoxyphenyl)prop-2-enoic acid,
2-Propenoic acid, 3-(3,4,5-trimethoxyphenyl)-, (2E)-,
UNII-C9096D920O,
YTFVRYKNXDADBI-SNAWJCMRSA-N,
(E)-3-(3,4,5-trimethoxyphenyl)acrylic acid,
NSC66175,
NSC-66175,
2-Propenoic acid, 3-(3,4,5-trimethoxyphenyl)-,
C9096D920O,
3,4,5-Trimethoxycinnamic acid, predominantly trans,
W-100329,
3,4,5-Trimethoxycinnamate,
SMR000371917,
CHEBI:566519,
O-Methylsinapate,
o-methylsinapicacid,
AK-43306,
trans-3,4,5-Trimethoxycinnamic acid,
PubChem8300,
trimethoxycinnamic-acid,
AC1LEGKZ,
rarechem bk hc t328,
AC1Q5RAK,
Spectrum5_000448,
bmse010224,
AC1Q5T8W,
3,5-Trimethoxycinnamic acid,
3,4,5-Trimethoxy cinnamate,
BSPBio_002796,
SPECTRUM290032,
2-10-00-00354 (Beilstein Handbook Reference),
MLS000757621,
MLS002207275,
SCHEMBL207441,
3,4,5-trimethoxy-cinnamicaci,
CHEMBL501235,
Cinnamic acid,4,5-trimethoxy-,
3,4,5-Trimethoxyphenylacrylate,
otava-bb bb7119152925,
DTXSID7059010,
3,4,5-trimethoxyphenylacrylicacid,
BDBM232204,
HMS2232E22,
ZINC152561,
3, 4, 5-Trimethoxycinnamic Acid,
ALBB-007558,
BB_NC-00387,
ZX-AN007080,
ZX-AT009367,
3,4,5-Trimethoxybenzeneacrylic acid,
BBL011951,
CCG-39479,
CT-191,
HTS001488,
KM2928,
OR6576,
SBB038595,
STK500969,
AKOS000120453,
3,4,5-Trimethoxycinnamic acid, 97%,
BS-4465,
CS-W012839,
HY-W012123,
MCULE-8351376607,
RP09331,
RTR-030993,
SDCCGMLS-0066950.P001,
3,4,5-Trimethoxycinnamic acid (TMCA),
NCGC00095563-01,
NCGC00095563-02,
2-Propenoic acid,4,5-trimethoxyphenyl)-,
AC-16693,
AC-24565,
AJ-12757,
AN-42525,
AS-11999,
LS-54183,
SC-07259,
3-(3,4,5-Trimethoxyphenyl)propenoic acid,
AB1000948,
BC2197781,
Cinnamic acid, 3,4,5-trimethoxy-, (E)-,
RT-002812,
TR-030993,
3,4,5-Trimethoxycinnamic acid, pred. trans,
3-(3,4,5-trimethoxyphenyl)-2-propenoicaci,
3-(3,5-Trimethoxyphenyl)-2-propenoic acid,
ST24032529,
ST45027564,
3-(3,4,5-trimethoxyphenyl)-2-propenoicacid,
(E)-3-(3,4,5-trimethoxyphenyl) acrylic acid,
(e)-3-(3,4,5-trimethoxy-phenyl)-acrylic acid,
004T388,
AS-871/13102032,
SR-01000773278,
SR-01000773278-2,
BRD-K63758740-001-02-3,
2-Propenoic acid, 3-(3,4,5-trimethoxyphenyl)-, (E)-,
2-Propenoic acid,3-(3,4,5-trimethoxyphenyl)-, (2E)-,
F3284-8534,
646E4CC1-F441-40D8-B1BB-87A43D1B3600,
3,4,5-Trimethoxycinnamic acid, analytical reference material,
9-Xanthenone,
TMCA,
3,4,5-trimethoxykanelsyre,
C12H14O5,
trans-3,4,5-Trimethoxyzimtsaure,
KST-1A8866,
AR-1A2301,
AR-1E8923,
CID735755,
3,4,5-TRIMETHOXYCINNAMICACID,
ACN-057286,
C12-H14-O5,
T1104,
3-(3,4,5-trimethoxyphenyl)prop-2-enoic acid,
trans-3-(3,4,5-Trimethoxyphenyl)-2-propensaure,
3,4,5-Trimethoxycinnamic acid, 99% - 100G 100g,
91403-61-1,
96575-24-5,
|
| Complexity | 262 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Exact Mass | 238.084g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 238.239g/mol |
| Monoisotopic Mass | 238.084g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 65A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.4 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | 6.1 |
| Hazard statements | H301-H315 |
| Packing Group | Ⅲ |
| Precautionary statements | P301+P310 |
| Signal Words | danger |
| UN Code | UN 2810 |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

