| CAS Number | 252049-12-0 |
| Catalog Number | AG00BBJM(AGN-PC-0R0YNL) |
| Chemical Name | Fmoc-d-lys(nic)-oh |
| IUPAC Name | (2R)-2-(9H-fluoren-9-ylmethoxycarbonylamino)-6-(pyridine-3-carbonylamino)hexanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C27H27N3O5/c31-25(18-8-7-14-28-16-18)29-15-6-5-13-24(26(32)33)30-27(34)35-17-23-21-11-3-1-9-19(21)20-10-2-4-12-22(20)23/h1-4,7-12,14,16,23-24H,5-6,13,15,17H2,(H,29,31)(H,30,34)(H,32,33)/t24-/m1/s1 |
| InChI Key | CRRQIRUSEYKWPF-XMMPIXPASA-N |
| MDL Number | MFCD00080277 |
| Molecular Formula | C27H27N3O5 |
| Molecular Weight | 473.5204 |
| SMILES | C1=CC=CC=2C3=CC=CC=C3C(C12)COC(=O)N[C@@H](C(=O)O)CCCCNC(C1=CN=CC=C1)=O |
| Synonyms | Fmoc-D-Lys(nicotinoyl)-OH,
252049-12-0,
Fmoc-D-Lys(Nic)-OH,
(R)-2-((((9H-Fluoren-9-yl)methoxy)carbonyl)amino)-6-(nicotinamido)hexanoic acid,
C27H27N3O5,
6853AH,
MFCD00080277,
ZINC15721393,
AKOS027251008,
fmoc-D-lys(nicotinoyl)-oh, AldrichCPR,
ACM252049120,
AS-46879,
N-alpha-(9-Fluorenylmethyloxycarbonyl)-N-epsilon-nicotinyl-D-lysine,
132307-50-7,
|
| Complexity | 710 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 473.195g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 35 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 473.529g/mol |
| Monoisotopic Mass | 473.195g/mol |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Topological Polar Surface Area | 118A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number