| CAS Number | 19451-11-7 |
| Catalog Number | AG00AYDM(AGN-PC-0JU7DT) |
| Chemical Name | Cyclopropyl iodide |
| IUPAC Name | iodocyclopropane |
| InChI | InChI=1S/C3H5I/c4-3-1-2-3/h3H,1-2H2 |
| InChI Key | VLODBNNWEWTQJX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20621267 |
| Molecular Formula | C3H5I |
| Molecular Weight | 167.9763 |
| SMILES | IC1CC1 |
| Synonyms | iodocyclopropane,
19451-11-7,
cyclopropane, iodo-,
cyclopropyliodide,
cyclopropyl iodide,
AC1LD169,
SCHEMBL1354775,
CTK8H4507,
VLODBNNWEWTQJX-UHFFFAOYSA-N,
MFCD20621267,
ZINC88242795,
AKOS024462864,
BS-12655,
InChI=1/C3H5I/c4-3-1-2-3/h3H,1-2H,
CID640653,
|
| Complexity | 22.5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 167.944g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 167.977g/mol |
| Monoisotopic Mass | 167.944g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |   |
|
Hazard statements
|
H226-H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P210-P240-P241-P242-P243-P261-P264-P271-P280-P302+P352-P303+P361+P353-P304+P340-P305+P351+P338-P312-P332+P313-P337+P313-P362-P370+P378-P403+P233-P403+P235-P405-P501
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number