| CAS Number | 1623792-00-6 |
| Catalog Number | AG00AT9I(AGN-PC-0WR1RR) |
| Chemical Name | Bromo-PEG8-t-butyl ester |
| IUPAC Name | tert-butyl 3-[2-[2-[2-[2-[2-[2-[2-(2-bromoethoxy)ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethoxy]propanoate |
| InChI | InChI=1S/C23H45BrO10/c1-23(2,3)34-22(25)4-6-26-8-10-28-12-14-30-16-18-32-20-21-33-19-17-31-15-13-29-11-9-27-7-5-24/h4-21H2,1-3H3 |
| InChI Key | DXYYTZDPNRZUDL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11616058 |
| Molecular Formula | C23H45BrO10 |
| Molecular Weight | 561.5014 |
| SMILES | BrCCOCCOCCOCCOCCOCCOCCOCCOCCC(=O)OC(C)(C)C |
| Synonyms | Bromo-PEG8-t-butyl ester,
1623792-00-6,
Br-PEG8-CH2CH2COOtBu,
BIPG1353,
ZINC110715726,
BP-21975,
|
| Complexity | 435 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 560.22g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 34 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 561.507g/mol |
| Monoisotopic Mass | 560.22g/mol |
| Rotatable Bond Count | 28 |
| Topological Polar Surface Area | 100A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number